- Luft til vand-varmepumper
- Jordvarmepumper
- Gasfyr
- Bestil service
- Selvbetjening
- Gastech-Energi
- Kontakt os
Når vi kommer ud, viser det sig nemlig at gasaftrækket på taget er delvis fjernet eller samlet forkert af firmaet, der står for tagrenoveringen. Som oftest er det et tømrer- eller tagrenoveringsfirma, der ikke har tilknyttet VVS-ekspertise. Begge faggrupper udfører dermed autorisationskrævende arbejde, som de ikke har tilladelse til.
I de situationer er vi nødt til at afbryde gasforsyningen til ejendommen, da et gasfyr uden fungerende aftræk kan udvikle den dødsensfarlige kulilte, der kan koste beboerne i huset livet.
Det næste, der sker, er at kunden måske modtager en faktura på vores besøg. Indimellem opstår der så en tvist mellem os, som har afbrudt for varmen hos kunden, og den der har Tagentreprisen. De har ikke været bevidste om deres handling og at de har forårsaget en risiko for kulilte i ejendommen – hvis gasfyret overhovedet har virket.
Læs også: Hold øje med dette på dit gasfyr.
Skal du have lavet en tagrenovering, skal du sikre dig at der er tilkoblet en VVS-installatør på arbejdet, som udfører gasaftrækket korrekt. Det er et meget lille, men meget vigtigt stykke arbejde. Få det skrevet ind i kontrakten på arbejdet, at en Aut. VVS-installatør udfører gasaftrækket.
Se guiden: Gør dette, hvis du pludselig står uden varme.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få relevante artikler, sparetips, gode råd om vedligehold, konkurrencer og meget mere.
Du vil modtage nyhedsbrevet ca. 2 gange om måneden, det er uforpligtende og kan til enhver tid afmeldes.
Med en serviceaftale bliver dit gasfyr løbende vedligeholdt. Du er samtidig sikret gratis hjælp, hvis uheldet er ude – også i weekenden og på helligdage i hele fyringssæsonen.